Pomiń zawartość →

Przewóz

Stopień wodny Przewóz tuż przy wschodniej granicy Krakowa to miejsce tajemnicze i okryte złą sławą w środowisku wodniaków śródlądowych. Zbudowany na początku lat 50., miał za zadanie spiętrzać wodę na potrzeby powstającej wówczas Huty im. Lenina. Jednocześnie powstał mało użyteczny port rzeczny Kujawy. Cały obiekt jest ogrodzony, obsadzony drzewami i można go obejrzeć tylko od strony wody. Za Przewozem zaczyna się tzw. płycizna niepołomicka, gdzie ruch jednostek pływających jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Standardowa trasa krakowskich statków wycieczkowych to Wawel–Tyniec. My, nieco na przekór, pływamy w odwrotnym kierunku 🙂 Szlak wodny na Przewóz jest dłuższy (ponad 15 kilometrów) i nie mniej ciekawy. Jego atuty to liczne mosty (w tym najnowszy – Most im. kardynała Franciszka Macharskiego), forsowanie śluzy Dąbie, sielskie nowohuckie krajobrazy i w końcu sam Przewóz – miejsce zapomniane przez Boga i ludzi.

Patronem Flisu jest książę Bolesław III Krzywousty, który około 1130 roku, w ramach podboju Pomorza Zachodniego, pożyczył od Duńczyków flotę i opanował (co prawda na krótko) pogańską wyspę Rugia. My też dysponujemy pożyczoną jednostką – galarem Boudicca pod dowództwem kpt. Terrora i wyruszamy na podbój Wyspy Pleszowskiej.

Poprzednie edycje Książęcego Flisu na Przewóz odbyły się 15 września 2018 r., 16 czerwca i 1 września 2019 r., 5 lipca 2020 r., 10 lipca i 12 września 2021 r. oraz 27 sierpnia 2022 r. W tym roku płyniemy wspólnie z Przystań Muzeum/Muzeum Krakowa, w rejsie wezmą udział dwie tradycyjne jednostki wiślane. Na miejscu opowiemy o historii Stopnia wodnego Przewóz, jest także przewidziany krótki spacer.

Koszt całodziennej wyprawy to 50 zł od osoby, wpływy z pamiątkowych biletów przeznaczone są na pokrycie kosztów paliwa oraz obsługi. Jadło i napitki we własnym zakresie, dysponujemy grillem na pokładzie. Zapraszamy!

Reportaż z VII Książęcego Flisu na Przewóz na kanale Slow Travel Polska

Trzy pierwsze edycje Książęcego Flisu na Przewóz fotografowali: Rafał Korzeniowski, Bożena Medoń, Piotr Korbiel i Jan Malkiewicz.