Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce katalog zawierający komplet 52 prac – całość dorobku miedziorytniczego Zbigniewa Czopa. Promocja tego wydawnictwa odbyła się 15 lipca 2024 r. w Galerii Ryza przy ul. Mikołajskiej 4 w Krakowie (Mały Rynek).
Zbigniew Czop pracował głównie w technice miedziorytu – najstarszej technice graficznej
na metalu, którą w galeriach światowych możemy podziwiać u takich mistrzów, jak
Albrecht Dürer czy Rembrandt van Rijn. Był jednym z niewielu grafików na świecie
posługujących się jeszcze tą technologią. Wymaga ona nie tylko talentu i precyzji, ale
także ogromnej cierpliwości – jego prace powstawały miesiącami, a nawet latami.
Zmarły niedawno Artysta, pomimo licznych odznaczeń i nagród, posiadał jedynie ulotne
publikacje towarzyszące wystawom tematycznym. Katalog, który udało nam się wydać, jest okazją do udostępnienia całości jego twórczości jak najszerszemu gronu
odbiorców.
Link do elektronicznej wersji katalogu:
https://indd.adobe.com/view/d88a5d0e-fb2c-41d5-8504-b1d8a78541ee
Kolejną edycję wystawy Zbigniewa Czopa „Miedzioryty i rysunki” można oglądać od 13 sierpnia do drugiej połowy września 2024 r. Galeria na parterze zabytkowej Kamienicy Śliwińskich przy ul. Mikołajskiej 4 jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 14.30–17.00, a w soboty i niedziele w godzinach 12.00–14.00.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Promocja katalogu miedziorytów Zbigniewa Czopa w Galerii Ryza, 15 lipca 2024 r., fot. Stanisław Malik.
Zbigniew Czop (1943–2024) studiował na krakowskiej ASP (1966–1971), na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis i prof. Tadeusza Kantora. Pracę dyplomową na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana obronił w 1978 r.
Zbigniew Czop był artystą o szerokich zainteresowaniach. Główną rolę w jego twórczości odgrywała grafika warsztatowa i rzadko dziś uprawiana szlachetna technika miedziorytu. Ponadto zajmował się rysunkiem, grafiką reklamową, książkową, architekturą wnętrz, malarstwem ściennym, sztalugowym i rzeźbą.
Wernisaż wystawy miedziorytów Zbigniewa Czopa, 15 marca 2019 r., fot. Stanisław Malik.
Otrzymał wiele nagród, m.in. Medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” – 2009, Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2010, Odznakę „Honoris Gratia” dla osób zasłużonych dla Miasta Krakowa – 2010, Grand Prix konkursu „Najlepsza Grafika Miesiąca” – 2015. W latach 2005–2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Zakopiańskiej Akademii Sztuki, był także członkiem zarządu Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie.
Miedzioryt to najstarsza technika graficzna na metalu, stosowana już w pierwszej połowie XV wieku, jedna z bardziej dekoracyjnych i eleganckich. Rysunek wykonuje się rylcem na miedzianej płytce, po czym matryca pokrywana jest farbą i odciskana na papierze. Techniką miedziorytu, obecnie bardzo rzadko używaną, posługiwał się m.in. Wit Stwosz.
W latach 2021–2024 w Galerii Ryza (siedziba Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP) przy ul. Mikołajskiej 4 w Krakowie swoje prace prezentowali również następujący twórcy:
- Janusz Janas
- Władysław „Pampel” Szyszko
- Izabella Kierska
- Joanna Tokarczyk
- Małgorzata Zofia Maćkowiak
- Miron Ciechelski
- Iwona Walinowska-Bąk
- Andrzej Najder
- Dorota Ryn-Holcer
- Jolanta Hałas
- Karolina Mostek
- Janusz Tycner
- Jacek Balcewicz
- Marta Lipowska
- Mariusz „Maruda” Bembenek
- Natalia Smaczny