XXIV Zakopiańska Akademia Sztuki im. Marka Markowicza odbędzie się w dniach 6–15 października 2023 roku. Główną bazą pozostaje Ośrodek Wczasowy „Jaskółka” przy ulicy Wenantego Piaseckiego 16 w Zakopanem. Zajęcia w trakcie trwania XXIV Edycji ZAS prowadzone będą w sześciu klasach mistrzowskich:
- Klasa skrzypiec i kameralistyki: Szymon Krzeszowiec – Akademia Muzyczna w Katowicach
- Klasa skrzypiec i altówki: Eszter Haffner – the Royal Danish Academy of Music
- Klasa skrzypiec i kameralistyki: Marcin Markowicz – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
- Klasa skrzypiec: Łukasz Błaszczyk – Akademia Muzyczna w Łodzi
- Klasa wiolonczeli: Alexander Gebert – Hochschule für Musik Detmold (Niemcy)
- Klasa wiolonczeli: Adam Krzeszowiec – Akademia Muzyczna w Katowicach
W ramach kursu każdy uczestnik/zespół ma zapewnione cztery indywidualne lekcje w systemie 2+2. Oznacza to, że będzie mieć zajęcia z dwoma wybranymi przez siebie profesorami (po dwie lekcje z każdym). Przy zgłoszeniu uczestnicy mają obowiązek wybrać dwóch pedagogów, z którymi chcą mieć zajęcia. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2023 r. Szczegóły: https://zakartacademy.info/warunki-uczestnictwa/
XXIII Zakopiańska Akademia Sztuki, fot. Karolina Sałajczyk, Maciej Jonek („Tygodnik Podhalański”).
Zakopiańska Akademia Sztuki od ponad dwudziestu pięciu lat jest trwałym miejscem mistrzowskiej edukacji muzycznej. Wykładowcami byli i są najwybitniejsi wirtuozi Europy: Roman Totenberg, Ida Haendel, Jadwiga Gadulanka, Urszula Kryger, Paul Gulda, Robert Szreder, Tomasz Strahl, Szymon Krzeszowiec, Marcin Baranowski, Marcin Markowicz i Adam Krzeszowiec oraz pianiści: Antoni Brożek, Katarzyna Jankowska, Michał Francuz, Agata Lichoś, Grzegorz Skrobiński i Michał Sadzikowski.
W Kursach uczestniczyli znakomici młodzi muzycy, późniejsi soliści i uczestnicy najważniejszych konkursów, nagród i stypendiów. Mistrzowskie Kursy otwierały również międzynarodowe kariery. Pragniemy, aby edukacja muzyczna była dla międzynarodowego grona uczestników także okazją do edukacji interdyscyplinarnej. Materiałem do takiej edukacji jest polski teatr, literatura i sztuki plastyczne.
Muzyk, który nie chce widzieć, malarz, który nie chce słyszeć – to kalectwo osobowości i petryfikacja twórcza. Chcemy więc, by ci co widzą, lepiej słyszeli, a ci co słyszą, lepiej widzieli.
Od 2015 roku organizatorem Zakopiańskiej Akademii Sztuki jest Fundacja „Musica Mundana” z Katowic. Stowarzyszenie Ryza corocznie współuczestniczy w przygotowaniach do kolejnych edycji tej imprezy.